ana sayfa
elmas tel

Dünyanın önde gelen doğal taş üreticilerinde birisi olan ülkemizde en yaygın olarak tercih edilen blok çıkarma yöntemi Elmas Tel ile kesim yöntemidir

Dünyanın önde gelen doğal taş üreticilerinde birisi olan ülkemizde en yaygın olarak tercih edilen blok çıkarma yöntemi Elmas Telle kesim yöntemidir. Geçtiğimiz yıl içinde iki milyar Amerikan Doları civarında ihracat yapan yerli firmalarımız, önümüzdeki yıllarda bu rakamları daha yukarıya çekmek için çalışacaktır. Bu çalışma esnasında, ocak işletmelerimizin verimliliği çok büyük bir rol oynayacaktır.

Mermer ocak işletmeciliğinde patlatma ve kırma yönteminin yerini elmas teller ile kesim almıştır. Bu sayede ocak işletmecilerinin sahalarından çok daha verimli bir şekilde taş almaları mümkün olmuş, fire oranı büyük oranda azalmıştır. Maliyet/ performans oranlaması göz önüne alındığında ocak işletmeciliği için en kullanışlı ekipmandır.

Elmas Tel bir çelik halat üzerine dizilmiş olan elmas boncuk, yay, pul ve sıkmalardan oluşan bir kesim aracıdır

Elmas Tel bir çelik halat üzerine dizilmiş olan elmas boncuk, yay, pul ve sıkmalardan oluşan bir kesim aracıdır. Tel kesme makinası olarak adlandırılan kasnaklı makinalara takılır. Tel kesme makinası raylar üzerinde ilerleyerek elmas telin kesim yapması için gereken baskıyı oluşturur. Bu sırada, kasnağın bağlı olduğu motor yüksek bir hızla telin dönmesini ve kesim yapmaya başlamasını sağlar. En basit anlatımıyla elmas tel ile kesim, kütlenin üzerine deliciler ile açılan deliklerden geçirilen elmas telin; üzerinde bulunan elmas boncuklar ile dairesel bir hareketle taşı aşındırarak kesmesi işlemdir.

Kesme makinasını görevi ise, elmas teli belirli bir gerginlikte tutarak çevirmek ve raylar üzerinde doğrusal olarak hareket etmesini sağlamaktır. Elmas teli oluşturan parçaları ve özelliklerini şu şekilde anlatabiliriz.

*Elmas Boncuk: Elmaslı boncuklar elmas telin üzerinde kesme görevini yerine getiren parçalardır. Yüzük olarak adlandırılan bir çekirdeğin etrafına elmas tanecikleri ve çeşitli tozların değişik yöntemler ile tutturulması ile elde edilir.

*Yay: Paslanmaz çelik tellerin özel ısıl işlemler sonrası bükülüp şekil verilmesi ile edilen malzemelerdir. Yayların görevi kesim esnasında telde oluşacak olan ani gerilmeleri absorbe etmek ve telin kopmasını önlemektir.

*Pul: Boncuk ve yayların aralarına yerleştirilerek yayları koruma görevi üstlenen malzemelerdir.

*Sıkma: Elmas telin üzerinde kullanılan sıkma, tel çalışırken boncuk ve diğer malzemelerin kayarak bir noktada toplanmasını engelleyici bir malzemedir. Ayrıca sıkmalar, telin kopması halinde malzemelerin fırlayarak kaybolmasını ya da çevrede çalışanlara zarar vermesini engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle tel üzerine belirli aralıklarla sıkma monte edilmelidir.

*Ekleme vidası: Kullanılan elmas tellerin tam bir halka olacak şekilde birleştirilmesi için ekleme vidaları kullanılmaktadır. Genel olarak ikili ve bakır ekleme vidaları olarak ikiye ayrılırlar. Her iki ekleme vidası çeşidi de müşterilerimizin talebine göre temin edilmektedir.

*Çelik halat: Çelik halat yukarıda belirttiğimiz tüm malzemelerin üzerine dizildiği halat olup, en önemli malzemelerden birisidir. Sonmak A.Ş. üretimini yapmakta olduğu elmas teller için Almanya'da özel olarak üretilen çelik halatlar kullanmaktadır.

Sonmak 40 yılı bulan tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışı pek çok firmanın elmas tel tedarikçisidir. Değişik özelliklerde pek çok çeşitte elmas teller ile müşterilerinin ihtiyaçlarına en hızlı ve doğru şekilde cevap vermektedir.

Tel ile kesme yönteminde telin içinden geçirileceği delikler açılıp, saha kesim için uygun hale getirildikten sonra kesme makinası ve rayları düzgün bir biçimde yerleştirilir. Kesim işleminde kullanılacak olan telin minimum uzunluğu kesilecek olan bloğun çevre uzunluğuna bloğun yüksekliği eklenerek hesaplanır.

Örnek vermek gerekirse:

Blok genişliği: 20 metre-Blok yüksekliği: 8 metre

Tel uzunluğu=(2xgenişlik)+(2xyükseklik)+yükseklik

Tel uzunluğu=(2x20)+(2x8)+0=64 metre.

Şayet daha önce bir kesimde kullanılmış bir elmas tel kullanılacaksa, boncuk ölçülerine dikkat edilmesi gerekir

Şayet daha önce bir kesimde kullanılmış bir elmas tel kullanılacaksa, boncuk ölçülerine dikkat edilmesi gerekir. Ömrünün sonuna geldiğini düşündüğünüz telleri lütfen büyük kesimlerde kullanmayınız. Telin kesim yönü de, özellikle ilk kesimden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisidir.

Elmas telin kesim makinasına bağlanmadan önce mutlaka burulması gerekmektedir. Burma işlemi yapılarak elmas telin üzerinde bulunan boncukların tek taraflı olarak aşınması engellenmektedir. Tel metre başına iki defa burulduktan sonra kullanılmalıdır.

Sulu kesim esnasında su akışının düzgün olması ve sürekliliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Elmas telin yeterli miktarda su ile çalışmaması durumunda, yükselen sıcaklık nedeniyle elmas tel zarar görecektir. Aynı şekilde soğutma suyunun gereğinden fazla verilmesi durumunda da kesme işlemi kötü yönde etkilenecektir. Aşırı miktarda verilen soğutma suyu, telin taş üzerinde kayma yapmasına sebep olacaktır. Bu kayma nedeniyle tel üzerinde dizili olan elmas boncuklar taşa temas etmeyecek ve kesim yavaşlayacaktır.

Soğutma suyu kullanımında en doğru miktar, işletme çalışanlarının gözlemleri sonucu ortaya çıkacaktır. Sonmak sulu ve susuz elmas tellerin üretimini yarı ayrı yaptığı gibi, ister sulu ister susuz çalışan elmas tellerin de imalatını yapmaktadır. Farklı doğal taşlar ve beton kesimi için elmas teller üretimi yapmakta olan firmamız yeni teknolojileri sürekli olarak takip etmekte ve ürünlerinin fiyat/performans oranlarını yukarıya taşımak için sürekli olarak çalışmaktadır.

  • Elmas telle kesim esnasında ortaya çıkabilecek olası sorunlar ve çözüm önerileri:

Elmas boncukların konik biçimde aşınması:

  • Kesim makinasının geri çekim hızı çok yüksek olabilir, hızı düşürün.
  • Eğer tek yönlü olarak çalışan bir tel kullanıyorsanız teliniz kesim yönünün aksine çalışıyor olabilir. Erken fark ederseniz teli çıkarıp yönünü değiştirin. Başlarda fark edilmezse, çekme hızını azaltıp kesime devam edin.
  • Kesme hızının yavaş olması sebebiyle boncuklar konikleşiyor olabilir. Çekme hızını düşürüp, kesme hızını yükseltin.
  • Taşa uygun olmayan tel seçimi olabilir, firmamıza danışın.
  • Telde helezonik ya da tek taraflı aşınma oluşması.
  • Burma işlemini kontrol edin.

Ölçüm ve kontroller esnasında tel sıcaksa:

  • Su soğutmasında sıkıntı var. Su tankını kontrol edin. Su basıncına dikkat edin ve eğer gerek görüyorsanız basıncı yükseltin. Aşırı miktarda su vermenin de kesim kalitesini düşüreceğini lütfen göz önünde bulundurun.

Farklı sorunlar için lütfen firmamızla temasa geçin. Yurt çapında hizmet veren sekiz adet bölge aracımız dışında iki adet aracımız sadece ocakları gezmek suretiyle elmas tel konusunda müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Sonmak mermer kesim tellerinin yanı sıra granit ve beton kesimi için de kauçuk kaplamalı özel elmas tel üretimi de yapmaktadır

Sonmak mermer kesim tellerinin yanı sıra granit ve beton kesimi için de kauçuk kaplamalı özel elmas tel üretimi de yapmaktadır. Kauçuk, halat ve yan malzemelerin çabuk aşınmasına engel olarak teli korur. Beton teli ile demir donatılı beton kesimi de son derece kolay bir şekilde yapılmaktadır. Aynı şekilde granit ocak işletmelerinde kauçuk kaplı granit kesim teli ile yüksek performanslı kesim yapılması mümkün olmaktadır.

Elmas teller değerli malzemeler olup dikkatli bir biçimde kullanmalı ve muhafaza edilmelidir. Elmas telleri mümkün olduğunca açık alanlarda ve kesim sahasında bırakmamaya özen gösteriniz. Kesim işleminin sona ermesinden sonra elmas teli yıkayıp mümkünse asınız. Ocak işletmeciliğinde malzemelerin verimli ve düzgün biçimde kullanılması, işletmenin veriminin de artması demektir.

elmas tel

Müşteri ihtiyaçları ve memnuniyetini her şeyin üzerinde tutan SONMAK, elmas telde kullanılan çelik halat, yay, pul, sıkma ve ekleme vidası gibi yardımcı elemanların yüksek kalite standardında olmasına dikkat etmektedir.

Üretimde yüksek kaliteyi vazgeçilmez koşul olarak gören SONMAK, elmas telleri de uygun fiyat ve eksiksiz güvenceyle sunar.

 

Fatih Sultan Mehmet Bul. (İstanbul Yolu) No:306 06370 Yenimahalle Ankara Türkiye | Tel: 444 04 06 Fax: 0312 251 73 73